42 yıllık deneyim

 

Omurlar arasında amortisör özelliği olan disklerin içi jelatinimsi kıvamlı bir sıvı dış kısmı ise fibrotik bantlardan oluşan liflerden oluşur. Tekrarlayan hareketler, aşırı zorlanmalar, duruş bozuklukları, ve uygun olmayan pozisyonlarda yapılan fiziksel aktiviteler sonucu dış kısımdaki anulus fibrozis adı verilen kuşakta yırtılmalar oluşur. Bunun sonucunda jelatinöz sıvı madde dışarıya doğru fıtıklaşır ve o bölgedeki bağları zorlar etraftaki dokulara baskı yapar. Bu durumun ble fıtığından farkı boyun bölgesinde olduğu için direkt olarak omurilik üzerine bası oluşturarak daha ciddi bir tablo yaratmasıdır. Ancak boyu fıtıklarının %95 i konservatif tedaviye (fizik tedavi, ilaç, egzersiz gibi) cevap verir.  Hasta bu durumda daha çok boyun, kol omuz, kol ve sırt ağrısı ile baş vurur. Hastalık daha da ilerleyince koldaki ağrı ve güçsüzlük artarak devam eder. Eğer yürüyüş bozukluğu bacaklarda da güçsüzlük başlamışsa omurilikte zedelenme başlamış olup cerrahi tedavi alternatifi kaçınılmaz olur.

 

SERVİKAL DİSK HERNESİ (BOYUN FITIĞI ) OPERASYONU GEÇİREN HASTALARIN AMELİYATTAN SONRAKİ İLK 30 GÜN İÇİN UYMASI GEREKEN TAVSİYELER

 1. Araba kullanmak genellikle ilk 3-4 hafta tavsiye edilmez. Ancak özel durumlar için doktorunuzun fikrini alabilirsiniz. Uzun süren araba seyahatlerinden, ve sık sık durup kalkmayı gerektiren araba seyahatlerinden ilk 3 hafta için kaçınınız. Eğer uzun süreli araba seyahatiniz zorunlu ise sık sık arabayı durdurup dışarı çıkarak yürüyüş yapınız.
 2. Her gün dışarı çıkarak yürüyüşler yapınız. Her gecen gün, yürüyüşünüzün süresini ve olduğunu unutmayınız. Merdiven inmeniz ve çıkmanıza müsaade edilir, ve varsa merdiven trabzanına tutunarak destek alabilirsiniz. Yürüyüş ve aktivitelerinizi boyun bölgesinin rahatlığı süresince devam ediniz (yani, boyununuzun sözünü dinleyerek hareket ediniz.)
 3. Seksüel aktivitelere, ilk 3-4 hafta süre ile müsaade edilmemektedir.
 4. Ev işi yapmak (ütü yapmak, elektrik süpürgesi ile süpürmek , çamaşır ve bulaşık makinesini yüklemek veya boşaltmak gibi )3-4 hafta süre ile YASAKTIR.
 5. Başınızı öne ve arkaya sık sık ve ani olarak eğmekten ve bu hareketleri gerektiren işleri yapmaktan kaçınınız. 2,5 kg.dan ağır şeyleri ( çocukta dahil ) kaldırmayınız ve taşımayınız.
 6. Eğer size boyunluk ( servikal yakalık ) verilmişse nasıl ve ne zaman giyeceğinizi doktorunuza sorunuz. Eğer başka şekilde tavsiye edilmemişse yakalığınızı ayakta, yürürken ve arabada seyahat ederken takınız.
 7. Hastaneden taburcu olduktan sonra 2. Gün size verilen yedek su geçirmez veya diğer pansuman malzemesi ile pansumanınızı değiştirebilirsiniz. 7. Gün pansumanınızı açarak yarayı açık bırakabilirsiniz. Ve 8. Gün banyo yapabilirsiniz. Ancak yara  yerinizi ovalayarak yıkamayınız. Pansuman yaparken yara yerinin sadece üzerini sadece betadin-batikon gibi dezenfektan dökülmüş steril gaz tampon-pamukla silmeniz yeterlidir. Eğer taburcu olurken su geçirmez malzeme ile pansuman yapılmışsa daha erken banyo yapabilirsiniz. Eğer dikişleriniz varsa onların alınması için ( genellikle ameliyatın 6-7 günleri ) doktorunuzla irtibata geçiniz. Pansumanınız kirlenir akıntı ateş olursa yara yerinin fotoğrafını whatsup ile doktorunuza gönderin. Gerek olursa sizi çağıracaktır.  
 8. Eğer ağrılarınız için devamlı olarak ağrı kesici ilaçlar alıyorsanız kabızlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için ilaçlar veya doğal kabızlık ilaçları ( mürdüm eriği suyu gibi ) alabilirsiniz. Size verilen diğer ilaçlar antibiyotik ve ağrıkesicilerdir. Antibiyotikleri bitene kadar kullanın. Genellikle günde iki kez( sabah-akşam) tok karnına almanız önerilir. Ağrı kesicileri eğer ağrınız olmazsa almayınız.

 

 1. İlk birkaç hafta boyunca ses kısıklığı boyunda ağrı rahatsızlık hissi olması normaldir, meraklanmayınız. Ancak yaranızda aşırı kızarıklık, şişlik, hassasiyet, akıntı varsa doktorunuzla irtibata geçiniz. Çünkü yaranız iltihap kapmış olabilir.
 2. Size aldığınız gıdalarda (eğer başka bir doktor tarafından kısıtlama getirilmemişse-hipertansiyon için tuzsuz yüksek kolesterol için yağsız diyetler gibi ) herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir, her şeyi yiyebilirsiniz.
 3. Eğer sizin ameliyatınızdaki kemik greft ve plak kullanılarak füzyon yapılmışsa ameliyattan sonraki ilk 6-8 hafta içinde anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçlardan ve sigara içmekten kaçınınız. Çünkü bunlar kemiklerde kaynamayı geciktiren etkenlerdir.
Uzmanlık alanları hakkında bilgi edinin.

Uzmanlık alanlarımız hakkında bilgi edinin.